Kapely

7. Mezinárodní dixielandový festival Plzeň

Kapely 2022

Pilsner Jazz Band /CZ - Plzeň/ 

feat. Jon-Erik Kellso /USA - New York/

30. červenec

Za 14 let své existence se Pilsner Jazz Band stal stálicí české swingové scény. Je pravidelným účastníkem festivalů po celé ČR i v mnohých evropských zemích (Švédsko, Švýcarsko, Lotyšsko, Polsko, Německo, ...). Jádrem repertoáru jsou proaranžované swingové skladby orchestrů Duke Ellingtona, Counta Basieho i Glenna Millera, nechybí však i dixieland tzv. chicagského stylu. V lednu 2020 sklízel band úspěch v USA (Virginia, Washington D.C., New York), a právě v New Yorku se kapela seznámila s newyorským trumpetistou Jon-Erik Kellsem, kterého pozvala na festival do Česka.

Jon-Erik Kellso (* 1964) je profesionální jazzový trumpetista působící převážně v New York City. Tam dostal v roce 1989 angažmá ve slavných Vince Giordano and the Nighthawks, se kterými natočil několik alb včetně soundtracku k seriálu Boardwalk Empire (u nás známé jako Impérium - Mafie v Atlantic City). Vystupuje i nahrává se slavnými jazzovými osobnostmi:  Ralph Sutton, Ruby Braff, Marty Grosz, Bob Haggart, Dick Hyman, Wynton Marsalis, Ken Peplowski, Bucky Pizzarelli, Dan Barrett, Bob Wilber, Howard Alden, Wycliffe Gordon, Kenny Davern, Linda Ronstadt a mnoho dalších. Na evropských jazzových festival vystupoval již mnohokrát, v Česku bude poprvé!

Pilsner Jazz Band je pořadatelem Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň i pravidelných swingových tančíren "Po siréně swing!", jež se konají každou první středu v měsíci, a nově i velkého tanečního festivalu Lindy Hop Herbst Camp.

Hot Lips   /DE - Mnichov/

30. & 31. červenec (a 1. srpen v Mariánských Lázních)

Mnichovští Hot Lips jsou stálicí německé tradjazzové scény. Vznikli v roce 1988 a od té doby navštívili desítky jazzových festivalů po celé Evropě. Swingující nádech dixielandu zajišťuje kombinace banja, kontrabasu a bicích v rytmické sekci, zepředu to jistí trumpetista, trombonista a klarinetista střídající alt a baryton sax.

Michael 'Hot Lips' Etzel (tp/voc/arr), Bob Strauß (cl/as/bs), Steve Crane (tb), Gerhard Rehmann (bj), Günther Wagner (b), Heini 'The Tiny' Buckenmaier (dr)

Dixie Dogs   /DE - Regensburg/

30. & 31. červenec (a 1. srpen v Mariánských Lázních)

"Tam hluboko v Bavorsku je New Orleans blíž, než bys řekl," je slogan kapely Dixie Dogs z Regensburgu (a okolí). Jejich předák a showman Walter "Duke" Eberl dává koncertům této bavorské kapely pěkný drive a jelikož zvládá svůj zpěv doprovázet na piano, dostává kapela ze sebe často i nádech boogie a soulu.

Klaus Schödel (tp), Helmut Reitinger (tb), Harry Helbig (cl, ts, ss), Walter Eberl (p, voc), Stefan Kraus (bj) , Thomas Zrieschling (b), Fritz Schödel (dr)

The Dixie Hot Licks /CZ - Plzeň/

30. červenec

Tyto "dixielandové horké lízance" vznikly v roce 2015, jejich úspěchy a počet angažmá od té doby letí strmě vzhůru. Koncertovali v šesti evropských zemích na předních jazzových festivalech. Hrají neworleánský dixieland v klasickém obsazení včetně suzafonu a leckdy i valchy místo bicí soupravy. Kapela natočila již čtyři alba: Sunday (2016), Ice Cream (2017), We Wanna Be Like You (2019) a Basin Street Dreams (2022).

Brass Band   /CZ - Rakovník/

30. červenec

Brassbandi z nedalekého Rakovníka nejde příliš popsat. Kdo je zná - ví; kdo je nezná, musí je poznat! Nejen že je dixieland součástí jejich DNA, ale zcela nový rozměr dávají této muzice skrze humorné autorské texty bubeníka Pavla Skleničky. Snad veškerá moudra lidstva jsou tak zhudebněna do sto let starých skladeb pocházejících od řeky Mississippi.

N. O.  Outsiders   /CZ - Praha/

31. červenec

N. O. Outsiders = neworleánští outsideři? No Outsiders = žádní outsideři! Muzikanti několika generací se setkávají v této kapele, která má jeden cíl: hrát pro radost svoji i všech kolem. A jak se jim tom panečku daří! To uslyšíte ostatně v plzeňské Riegrově ulici sami.

The Cricketz /CZ - Plzeň/

31. červenec

Kapela The Cricketz vznikla v Plzni v roce 2018 jako band hrající tzv. "western-swing". Tento v Americe oblíbený žánr kombinující swing, dixieland, folk a blues zavlekl do Plzně frontman kapely Roman Zdebor, který zpívá skladby Pokey Lafarge, ale i staré tradicionály otextované Josefem Kainarem či Ivanem Mládkem.