Kapely

6. Mezinárodní dixielandový festival Plzeň

Kapely 2021

Pilsner Jazz Band /CZ - Plzeň/

31. červenec

Za 13 let své existence se kapela stala stálicí české swingové scény. Je pravidelným účastníkem festivalů po celé ČR i v mnohých evropských zemích (Švédsko, Švýcarsko, Lotyšsko, Polsko, Německo, ...), v lednu loňského roku sklízel band úspěch v USA (Virginia, Washington D.C., New York). Jádrem repertoáru jsou proaranžované swingové skladby orchestrů Duke Ellingtona, Counta Basieho i Glenna Millera, nechybí však i dixieland tzv. chicagského stylu. Loni vydala kapela své již čtvrté CD.

Pilsner Jazz Band je pořadatelem Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň i pravidelných swingových tančíren "Po siréně swing!", jež se konají každou první středu v měsíci, a nově i velkého tanečního festivalu Lindy Hop Herbst Camp.

Sunny Groove Dixie   /LV - Riga/

31. červenec & 1. srpen

Po pěti letech se do Plzně vracejí Sunny Groove Dixie z Lotyšska. Na prvním ročníku našeho festivalu jakožto první a jediný zahraniční band si plzeňské publikum zcela získal svou poctivou a zároveň velmi zábavnou interpretací neworleánského dixielandu. Za uplynulé roky hrál SGD na mnohých evropských festivalech, nyní se těší na staré známé v Plzni, a to dokonce se svou novou zpěvačkou Paulou Saija!

Dixie Company   /PL - Poznaň/

31. červenec

Dixie Company již téměř 30 let rozdává radost z dixielandu a swingu nejen ve své domácí Poznani, ale na festivalech po celé Evropě i v USA. Na plzeňské podium se vrací po 4 letech, kdy na našem druhém ročníku sklízeli tito jazzoví džentlmeni velký úspěch u posluchačů i tanečníků.

AppenDixie   /CZ - Praha/

31. červenec

Sami se někdy označují za "slepá střeva dixielandu" a v podtitulu kapely uvádějí "rudimentární swing"... co se pod tím vlastně skrývá? To se dozvíte na sobotním festivalovém programu. Stejně mnoho z vás již ví, že je to perfektní skvadra kombinující dixieland a swing, která sklízí úspěchy především na swingových tanečních festivalech.

Letenský dixieland   /CZ - Praha/

31. červenec

Letenský dixieland hraje tradiční hot jazz a raný swing 20. až 40. let minulého století tak, jak se hrával v Chicagu v období prohibice a slavných gangsterů. V repertoáru má americké jazzové písně, ke kterým zpívá buď původní anglické texty nebo české texty od Josefa Kainara, Jiřího Suchého, Voskovce a Wericha, Vítězslava Nezvala a dalších. V menší míře hraje též populární české taneční písně ze 30. - 40. let. Kapela používá tradiční nástrojové obsazení: kornet, klarinet, saxofon, pozoun, housle, kytara/banjo, kontrabas a bicí nástroje. V základní sestavě je sedm muzikantů a zpěvačka.

The Dixie Hot Licks /CZ - Plzeň/

31. červenec

Tyto "dixielandové horké lízance" vznikly v roce 2015, jejich úspěchy a počet angažmá od té doby letí strmě vzhůru. Koncertovali v šesti evropských zemích na předních jazzových festivalech. Hrají neworleánský dixieland v klasickém obsazení včetně suzafonu a leckdy i valchy místo bicí soupravy. Kapela natočila již tři alba: Sunday v roce 2016, Ice Cream v roce 2017 a předloni We Wanna Be Like You.

Brass Band   /CZ - Rakovník/

1. srpen

Brassbandi z nedalekého Rakovníka nejde příliš popsat. Kdo je zná - ví; kdo je nezná, musí je poznat! Nejen že je dixieland součástí jejich DNA, ale zcela nový rozměr dávají této muzice skrze humorné autorské texty bubeníka Pavla Skleničky. Snad veškerá moudra lidstva jsou tak zhudebněna do sto let starých skladeb pocházejících od řeky Mississippi.

J. J. Brass Band /CZ - Praha/

1. srpen

V Česku těžko pohledat většího znalce New Orleans než je Miloš Kejř, bubeník a band leader kapel J. J. Jazzmen a J. J. Brass Band. Druhá zmíněná formace je inspirována neworleánskými pouličními bandy s charakteristickou bezprostředností, chytlavými rytmy a vyzařující radostí z hudby a ze života vůbec.

The Cricketz /CZ - Plzeň/

1. srpen

Kapela The Cricketz vznikla v Plzni v roce 2018 jako band hrající tzv. "western-swing". Tento v Americe oblíbený žánr kombinující swing, dixieland, folk a blues zavlekl do Plzně frontman kapely Roman Zdebor, který zpívá skladby Pokey Lafarge, ale i staré tradicionály otextované Josefem Kainarem či Ivanem Mládkem.