Tiskové zprávy

Tisková zpráva - 16. července 2024

Mezinárodní dixielandový festival v Plzni podéváté

Poslední červencový víkend je v Plzni věnován prapočátkům veškeré populární hudby, tradičnímu jazzu, který vznikal na počátku XX. století v New Orleans, jinak nazývanému jako dixieland. V sobotu a neděli 27. a 28. července se koná devátý ročník Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň, který v předešlých osmi ročnících dostal do západočeské metropole skvělé jazzmeny-tradicionalisty z různých koutů světa.

Pořadatel festivalu, orchestr a spolek Pilsner Jazz Band, i letos sází na osvědčený koncept z minulých let. Sobotní program se koná v zahradě společenského domu Měšťanská beseda; v dřevěném secesním altánu se budou střídat dixielandové kapely z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary na několika místech muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky. Oba festivalové dny jsou zahajovány "New Orleans Parade", průvodem všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu pochodují centrem města.

Na programu letos stojí osm kapel, z toho jedna ze zahraničí. Na festivalu poprvé vystoupí Italové a zároveň pro Roaring Emily Jazz Band bude cesta do Čech jejich premiérou. Toto uskupení z Bologni reprezentuje italský tradiční jazz v "pouličním" obsazení – trumpeta, klarinet, trombon, banjo, suzafon. Z českých hudebních těles zmiňme pořadatele festivalu, orchestr Pilsner Jazz Band, a plzeňskou scénu budou reprezentovat i The Dixie Hot Licks. Na festivalu nemůžou chybět "miláčci publika": rakovničtí Brass Band. V podobném duchu bude interpretovat dixieland i partička s názvem ŠouflŠou. Z Prahy přicestují Joker's Band a světoznámí J. J. Jazzmen se zpěvačkou Barborou Vágnerovou – ti v obměněné sestavě zahrají i na nedělní "Bourbon Street" pod názvem J. J. Brassband.

Sobotním programem bude provázet bubeník rakovnické kapely, showman a textař Pavel Sklenička.

Sobotní i nedělní program začíná ve 14:00 průvodem všech kapel z náměstí Republiky, od 15:00 se v sobotu hraje v zahradě Měšťanské besedy (v případě velké nepřízně počasí se program koná ve Velkém sále) a v neděli v Riegrově ulici. Oba dny jsou zakončeny večerní jam session.

Vstup je zdarma, na sobotní program je možnost si zakoupit vstupenku, která dodá dobrý pocit z podpory festivalu i garanci místa u stolu. Více informací na www.dixielandfestival.cz .

Záštitu nad festivalem převzal primátor města Plzně p. Roman Zarzycký, festival byl letos podpořen městem Plzní a obvodem Plzeň 3, Plzeňským krajem a Nadací 700 let města Plzně.


Tisková zpráva - 19. července 2023

Mezinárodní dixielandový festival v Plzni již poosmé

Poslední červencový víkend je v Plzni věnován prapočátkům veškeré populární hudby, tradičnímu jazzu, který vznikal na počátku XX. století v New Orleans, jinak nazývanému jako dixieland. V sobotu a neděli 29. a 30. července se koná osmý ročník Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň, který v předešlých sedmi ročnících dostal do západočeské metropole skvělé jazzmeny-tradicionalisty z různých koutů světa.

Pořadatel festivalu, orchestr a spolek Pilsner Jazz Band, i letos sází na osvědčený koncept z minulých let. Sobotní program se koná v zahradě společenského domu Měšťanská beseda; v dřevěném secesním altánu se budou střídat dixielandové kapely z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary na několika místech muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky. Oba festivalové dny jsou zahajovány "New Orleans Parade", průvodem všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu pochodují centrem města.

Na programu letos stojí osm kapel, z toho dvě ze zahraničí. Představitelem britského tradjazzového revivalismu bude formace Paula Jackman's Jazz Masters z Anglie. Klarinetistka/saxofonistka Paula Jackman se obklopuje špičkovými britskými jazzovými hudebníky, jako hosta do Plzně bere známého trombonistu Iana Batemana. Druhou zahraniční kapelou budou polští Dixie Company, kteří plzeňskému publiku zahráli v posledních letech již dvakrát. Z českých hudebních těles zmiňme pořadatele festivalu, orchestr Pilsner Jazz Band, daleko to nebude mít do Plzně ani Dixieland Planá, a plzeňskou scénu budou reprezentovat i The Dixie Hot Licks a The Cricketz. Z Prahy přicestují Champagne Lovers Band a na festivalu nemůžou chybět "miláčci publika", rakovničtí Brass Band. Sobotním programem bude provázet bubeník rakovnické kapely, showman a textař Pavel Sklenička.

Sobotní i nedělní program začíná ve 14:00 průvodem všech kapel z náměstí Republiky, od 15:00 se v sobotu hraje v zahradě Měšťanské besedy (v případě velké nepřízně počasí se program koná ve Velkém sále) a v neděli v Riegrově ulici. Oba dny jsou zakončeny večerní jam session v kavárně Družba.

Vstup je zdarma, na sobotní program je možnost si zakoupit vstupenku, která dodá dobrý pocit z podpory festivalu i garanci místa u stolu.

Záštitu nad festivalem převzal primátor města Plzně p. Roman Zarzycký, festival byl letos podpořen městem Plzní a obvodem Plzeň 3, Plzeňským krajem, Vodárnou Plzeň a Nadací 700 let města Plzně.


Tisková zpráva - 25. července 2022

Dixielandové festivaly v Plzni a nově i v Mariánských Lázních promění ulice v taneční parket

Poslední červencový víkend je velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu - dixielandu. 30. a 31. 7. 2022 se koná již 7. ročník Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň, který bude hostit mimo jiné amerického trumpetistu a špičkové kapely z Německa.

Sobotní program se odehraje v zahradě společenského domu Měšťanská beseda; v dřevěném secesním altánu se budou střídat dixielandové kapely z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary na několika místech muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky.

Oba festivalové dny zahájí "New Orleans Parade", průvod všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu pochodují centrem města. Na programu bude 5 českých kapel a 2 zahraniční. Letos má festival dokonce mezikontinentální účast: Pilsner Jazz Band (pořadatel festivalu) se při svém americkém turné v lednu 2020 seznámil s předním newyorským trumpetistou Jon-Erik Kellsem, který přijal pozvání do Česka a zahraje v doprovodu Pilsner Jazz Bandu. Z Německa dorazí dvě špičkové bavorské kapely: slavní Hot Lips z Mnichova a Dixie Dogs z Regensburgu. Line-up doplňují plzeňští The Dixie Hot Licks a The Cricketz, z Prahy dorazí N. O. Outsiders, a na dixielandovém festivalu nesmí chybět rakovnický Brass Band, kteří sobotní program v Měšťanské besedě otevírají.

Letos poprvé se uskuteční festival starého jazzu i v malebných Mariánských Lázních. V pondělí 1. srpna pořádá Pilsner Jazz Band na lázeňské kolonádě první ročník Česko-bavorského Marienbad Dixieland & Swing Festivalu. Díky spolupráci se Zastoupením Svobodného státu Bavorsko v ČR a jeho podpoře zahrají na mariánskolázeňském festivalu obě zmíněné kapely z Mnichova a Regensburgu. Americký trumpetista Jon-Erik Kellso zahraje tentokrát v doprovodu plzeňských The Dixie Hot Licks.

Vstup na oba festivaly je volný, na ten plzeňský je však možnost si zakoupit vstupenky, které festival podpoří.

Kontakt pro média: Jindřich Jindřich, pořadatel festivalu; jindrich.ml@gmail.com, tel. 607 204 331


Tisková zpráva - 26. července 2021

Festival je za rohem, programové změně jsme se nevyhnuli

Nadcházející víkend nabídne velkou show pro všechny, kteří nacházejí zalíbení v kráse starého melodického jazzu, veselé hudby, která před více než sto lety vznikala v New Orleans. Dixieland, též nazývaný jako tradiční jazz, rozezní ulice Plzně i prostory zahrady Měšťanské besedy v sobotu a neděli 31. července a 1. srpna. Vystoupí devět kapel, z toho dvě zahraniční, a podobně jako loni, i letos promluvil na poslední chvíli do dramaturgie koronavirus.

"Sedm dní před festivalem se nám z účasti omluvili nizozemští Charlestown Jazzband. Je to škoda, těšili jsme se na o rok odložené setkání, dáme tomu šanci opět za rok. Návštěvníky jsme ale nechtěli obrat o kus programu, proto jsem zatelefonoval dixielandovým přátelům do polské Poznaně, jestli by náhodou neměli čas k nám přijet. Štěstí stálo na naší straně, Dixie Company přijedou na sobotní program! Hráli u nás již v roce 2017 a měli velký úspěch u posluchačů i tanečníků, bude to vydařené", neskrývá radost pořadatel festivalu Jindřich Jindřich.

Druhou zahraniční kapelou je Sunny Groove Dixie z lotyšského hlavního města Rigy, který navíc oproti účasti na debutovém ročníku plzeňského festivalu v roce 2016 přiveze báječnou zpěvačku Paulu Saiju. V sobotu v zahradě Měšťanské besedy ještě vystoupí pořádající Pilsner Jazz Band a též plzeňští The Dixie Hot Licks, a z Prahy dorazí AppenDixie a Letenský dixieland.

V neděli v Riegrově ulici přejmenované na neworleánskou Bourbon Street zahrají kromě Lotyšů ještě Brass Band Rakovník, z Prahy J. J. Brass Band a plzeňští swingaři s finskou stopou The Cricketz.

"Oba festivalové dny začínají průvodem, který nazýváme New Orleans Parade. Všechny zúčastněné kapely se ve 14 hodin zformují na náměstí Republiky a v rytmu When The Saints Go Marching In a dalších melodií pochodují za doprovodu tanečníků a kolemjdoucích centrem města," zve do průvodu Jindřich Jindřich.


Tisková zpráva - 8. června 2021

Dixielandový festival v Plzni se dočká šestého ročníku na přelomu července a srpna

Tradiční jazz, tedy především dixieland a swing, se v Plzni díky spolku a orchestru Pilsner Jazz Band stal v posledních letech vyhledávaným hudebním žánrem. Z iniciativy kapelníka bandu Jindřicha Jindřicha se v průběhu roku koná mnoho akcí zaměřených na tento hudební i taneční žánr. Téměř každou první středu v měsíci (kdy se vždy v poledne zkušebně rozeznívají výstražné sirény) se večer koná swingová tančírna "Po siréně swing!" s Pilsner Jazz Bandem a další přizvanou kapelou v jednom z plzeňských sálů, za času omezení kulturních akcí pak on-line na www.youtube.com/PilsnerJazzBand. Od založení této tradice v roce 2013 se uskutečnilo již přes 60 těchto swingových večerů!

Velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu je však Mezinárodní dixielandový festival Plzeň. Ten se koná tradičně v polovině léta, letošní 6. ročník je naplánován na 31. červenec a 1. srpen. Sobotní program se koná v zahradě společenského domu Měšťanská beseda. V dřevěném secesním altánu se vystřídá šest dixielandový kapel z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary na několika místech muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky. Oba festivalové dny jsou zahajovány "New Orleans Parade", průvodem všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu pochodují centrem města. Dramaturgii festivalu prozrazuje promotér festivalu Jindřich Jindřich: "Na letošní ročník jsme pozvali ty zahraniční kapely, které loni kvůli pandemii nemohly vycestovat ze svých zemí: nizozemské Charlestown Jazzband a lotyšské Sunny Groove Dixie Riga. Obě kapely se našeho festivalu zúčastnily již v minulosti a měly u obecenstva obrovský úspěch. Dále na festivalu vystoupí náš Pilsner Jazz Band a též plzeňští The Dixie Hot Licks, skvělá kapela Brass Band Rakovník, Letenský dixieland, J. J. Brassband a několik dalších souborů." Vstup na oba dny je volný, ale fanoušci budou moci festival podpořit zakoupením VIP-vstupenky či dobrovolným příspěvkem. Více informací na www.dixielandfestival.cz

Letošní ročník se koná za velké finanční podpory Plzeňského Prazdroje (program Prazdroj lidem), města Plzně, městského obvodu Plzeň 3, Plzeňského kraje, Nadace 700 let města Plzně a Nadace Život umělce.

Kontakt pro média:

Jindřich Jindřich - promotér festivalu

+420 607 204 331, jindrich.ml@gmail.com 


Tisková zpráva - 31. srpna 2020

Dixieland v Plzni již nadcházející víkend! Změnám v programu se organizátoři nevyhnuli.

Popáté si dají v Plzni dostaveníčko příznivci neworleánského jazzu - hudby symbolizující radost ze života, bezprostřednost a dobrou náladu. První zářijový víkend - 5. a 6. září - bude patřit dixielandu v podání pěti českých a jedné zahraniční kapely. Na poslední chvíli museli nedobrovolně odříci jazzmeni z Lotyšska, náhrada však bude více než plnohodnotná!

"Hlavním festivalovým dnem je sobota 5. září. Festival zahájíme - jako již tradičně - neworleánskou parádou, tedy průvodem zúčastněných kapel. Vycházíme v 15 hodin od katedrály sv. Bartoloměje a v pochodových rytmech projdeme Riegrovou ulicí přes Smetanovy sady k Měšťanské besedě. V Zahradě Měšťanské besedy v 16 hodin začíná program - na pódiu se vystřídá Pilsner Jazz Band, Pražská dixielandová společnost a Plzeňanům již dobře známí Brass Band z Rakovníka. Zahraničním hostem měli být účastníci úplně prvního ročníku, Sunny Groove Dixie Riga. Jelikož však lotyšská vláda omezuje svým občanům cestování do většiny evropských zemí, museli tito baltští jazzmeni týden před festivalem účast odříci. "Mrzí nás to, těšili jsme se opět na setkání, se suzafonistou Janisem Retenaisem a jeho bandou jsme přátelé. Sunny Groove Dixie jsou tímto zváni hned na další ročník", prozrazuje produkční obtíže organizátor akce Jindřich Jindřich. "Festival je mezinárodní a mezinárodním bude i letos. Dalo to fušku, ale přemluvili jsme naprosto famózní kapelu z Berlína: The Jungle Jazz Band. Tato formace je složena ze dvou Francouzů, Španěla, Brita, Rusa a vskutku jednoho Němce. Je nám ctí, že přijali - zvláště takto narychlo - naše pozvání." Festival se koná ve venkovních prostorách Zahrady Měšťanské besedy, a to i v případě mírné nepřízně počasí.

Nedělní program bude ještě více neformální. Z Riegrovy ulice se na jedno odpoledne stane neworleánská Bourbon Street, kde se bude hrát dixieland přímo na ulici. Kromě některých hudebníků ze sobotního programu zahrají i plzeňští The Dixie Hot Licks a pražští J. J. Brass Band pod vedením kapelníka Miloše Kejře. Bubeník Miloš Kejř patří k největším znalcům nejen tradičního jazzu, ale samotného města New Orleans, kde pravidelně načerpává atmosféru a inspiraci. I v neděli se bude konat neworleánská paráda, a to opět v 15 hodin u Bartoloměje, program v Riegerově ulici (tedy vlastně Bourbon Street) začíná v 16 hodin.

Pátý ročník plzeňského dixielandového festivalu se letos bude konat o měsíc později, než bylo původně plánováno. Z prvního srpnového na první zářijový víkend jej promotér festivalu Jindřich Jindřich přesunul v době, kdy nebyly vyhlídky na otevření hranic příznivé. Původní dramaturgie počítala ještě s nizozemskými Charlestown Jazzband a s newyorským trumpetistou Jon-Erik Kellsem, na ty si však budou muset fanoušci dixielandu 11 měsíců počkat.

Festival pořádá spolek Pilsner Jazz Band. Vstupenky jsou v předprodeji na prodejním portále Měšťanské besedy za 290 Kč.

Více informací o festivalu hledejte na www.dixielandfestival.cz.

Letošní ročník se koná za velké finanční podpory Plzeňského Prazdroje (program Prazdroj lidem), města Plzně, městského obvodu Plzeň 3 a Nadace 700 let města Plzně.

Kontakt pro média:

Jindřich Jindřich - promotér festivalu

+420 607 204 331, jindrich.ml@gmail.com 


Tisková zpráva - 25. června 2020

Pátý ročník Mezinárodního dixielandového festivalu je připraven

Popáté si dají v Plzni dostaveníčko příznivci neworleánského jazzu - hudby symbolizující radost ze života, bezprostřednost a dobrou náladu. První zářijový víkend - 5. a 6. září - bude patřit dixielandu v podání pěti českých a jedné zahraniční kapely.

"Hlavním festivalovým dnem je sobota 5. září. Festival zahájíme - jako již tradičně - neworleánskou parádou, tedy průvodem zúčastněných kapel. Vycházíme v 15 hodin od katedrály sv. Bartoloměje a v pochodových rytmech projdeme Riegrovou ulicí přes Smetanovy sady k Měšťanské besedě. V Zahradě Měšťanské besedy v 16 hodin začíná program - na pódiu se vystřídá Pilsner Jazz Band, Pražská dixielandová společnost, Plzeňanům již dobře známí Brass Band z Rakovníka a po čtyřech letech se vrátí hvězda našeho prvního ročníků, lotyšští Sunny Groove Dixie Riga", odhaluje sobotní program organizátor akce Jindřich Jindřich. V případě nepřízně počasí se bude hrát i tančit ve Velkém sále Měšťanské besedy.

Nedělní program bude ještě více neformální. Z Riegrovy ulice se na jedno odpoledne stane neworleánská Bourbon Street, kde se bude hrát dixieland přímo na ulici. Kromě některých hudebníků ze sobotního programu zahrají i plzeňští The Dixie Hot Licks a pražští J. J. Brass Band pod vedením kapelníka Miloše Kejře. Bubeník Miloš Kejř patří k největším znalcům nejen tradičního jazzu, ale samotného města New Orleans, kde pravidelně načerpává atmosféru a inspiraci. I v neděli se bude konat neworleánská paráda, a to opět v 15 hodin u Bartoloměje, program v Riegerově ulici (tedy vlastně Bourbon Street) začíná v 16 hodin.

Pátý ročník plzeňského dixielandového festivalu se letos bude konat o měsíc později, než bylo původně plánováno. Z prvního srpnového na první zářijový víkend jej promotér festivalu Jindřich Jindřich přesunul v době, kdy nebyly vyhlídky na otevření hranic příznivé. Původní dramaturgie počítala ještě s nizozemskými Charlestown Jazzband a s newyorským trumpetistou Jon-Erik Kellsem, na ty si však budou muset fanoušci dixielandu 11 měsíců počkat.

Festival pořádá spolek Pilsner Jazz Band. Vstupenky jsou v předprodeji na prodejním portále Měšťanské besedy za 290 Kč.

Více informací o festivalu hledejte na www.dixielandfestival.cz.

Letošní ročník se koná za velké finanční podpory Plzeňského Prazdroje (program Prazdroj lidem), města Plzně, městského obvodu Plzeň 3 a Nadace 700 let města Plzně.

Kontakt pro média:

Jindřich Jindřich - promotér festivalu

+420 607 204 331, jindrich.ml@gmail.com 


Tisková zpráva - 23. července 2019 

Mezinárodní dixielandový festival Plzeň vyhlíží čtvrtý ročník

Čtvrtý ročník dixielandového festivalu rozezní trumpety, banja, suzafony a další nástroje charakteristické pro neworleanskou muziku první srpnový víkend. Po loňském úspěšném ročníku se organizátoři rozhodli pro opět dvoudenní variantu, tentokrát ještě doplněnou o pondělní jam session. "Zveme všechny hudební i taneční příznivce krásného, melodického a veselého jazzu z počátku minulého století, aby přišli nejen na koncerty, ale vytvořili spolu s námi tu pravou atmosféru v sobotním průvodu z náměstí," zve organizátor festivalu Jindřich Jindřich.

Festival začíná v sobotu 3. srpna tradiční neworleanskou parádou - průvodem kapel, tanečníků a dalších fanoušků dixielandu po vzoru festivalů v New Orleans. Vychází se v 16 hodin od katedrály sv. Bartoloměje směrem do Riegrovy ulice a sadového okruhu k Měšťanské besedě. Právě v zahradě Měšťanské besedy (v případě nepřízně počasí v sále) se pak vystřídají tři dixielandové kapely. V 17 hodin zahajují jazzmeni z města nesmrtelného Hliníka, Humpolecký dixieland, charakteristický svým britským revivalovým stylem. Pokračují domácí The Dixie Hot Licks, kteří i letos sbírají úspěchy po celé Evropě a nedávno vydali nové, své již třetí CD. Z německé Jeny přijede velmi uznávaná kapela svého žánru: Old Time Memory Jazzband. Tito pánové a dáma se suzafonem hrají hot jazz s maximální precizností, spontánností i energií.

Program pokračuje v neděli 4. srpna v 17 hodin u Formanky v Plzeňském Prazdroji. I zde zajistili organizátoři mokrou variantu v sálu Secese. Zahajuje domácí orchestr Pilsner Jazz Band s repertoárem swingovým i dixielandovým. Na něj naváže kapela z německého Würzburgu, "lamači srdcí" Dixie Heartbreakers. Ti mají vytříbený repertoár a pro dixieland ne úplně běžné nástrojové obsazení. O jazzovém feelingu německých i českých kapel se budou moci přesvědčit posluchači i tanečníci po zakoupení vstupenek, které jsou na jednotlivé dny v předprodeji na portále Měšťanské besedy i Plzeňské vstupenky.

Festivalový dozvuk se uskuteční v pondělí 5. srpna v Riegrově ulici, kde u StoryCafe vypukne v 19 hodin jam session. Zahrají Džangobells a každý, kdo půjde s nástrojem kolem - zkrátka atmosféra New Orleans včetně tance a správné show.

Vstupenky jsou v předprodeji na Plzeňské vstupence: sobotní program v Měšťanské besedě za 290 Kč, nedělní v pivovaru za 190 Kč.

Více informací o festivalu hledejte na www.dixielandfestival.cz.

Kontakt pro média:

Jindřich Jindřich - produkční festivalu
+420 607 204 331, jindrich.ml@gmail.com 


Tisková zpráva - 22. července 2018

Úspěšný festival neworleanského jazzu v Plzni již potřetí

Třetí ročník Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň, který se uskuteční první srpnový víkend 4. a 5. srpna, přiláká do Měšťanské besedy příznivce neworleánské hudby prvních dvou dekád minulého století. Vystřídá se celkem šest jazzbandů, z toho dva zahraniční. "Letos jsme se rozhodli pro rozšíření počtu zahraničních kapel, aby byl program atraktivnější a abychom fanouškům nabídli pestřejší ochutnávku toho, co evropské dixielandové menu nabízí. Po sedmi letech se vrátí do Plzně báječní Miskolc Dixieland Band z maďarského Miškovce. Tenkrát tu měli obrovský úspěch, a to se ještě v Plzni ještě skoro vůbec netančil swing. Letos tak jejich swingující dixieland potěší nejen náročné posluchače, ale i tanečníky", komentuje hlavní hvězdu festivalu Jindřich Jindřich, manažer festivalu a kapelník Pilsner Jazz Bandu, který na festivalu rovněž vystoupí. "S Pilsner Jazz Bandem zahrajeme výběr našeho standardního repertoáru, tedy malokapelový swing, ale pochopitelně dixielandové standardy nemůžou na našem festivalu chybět."

Druhou zahraniční kapelou je Charlestown Jazzband z Nizozemska. "K výročí 50 let své existence si kapela nadělila turné po Česku, se kterým jsme jim trochu pomohli. Nizozemí má obrovskou tradjazzovou historii a je nám potěšením, že se představí plzeňskému publiku." O tradiční jazz v originálním neworleánském obsazení (tj. s banjem, suzafonem a lecky i valchou v rytmické sekci) se postarají dvě kapely, které sbírají velké úspěchy v zahraničí: plzeňští The Dixie Hot Licks v čele se zpěvačkou Janou Mel Golianovou a rakovničtí Brass Band. Ti se do Plzně vracejí pravidelně a jejich fanoušci vždy očekávají novinky v podobě humorně a česky otextovaných starých skladeb pocházejících od řeky Mississippi. S českými texty od řeky Berounky přijedou Děda Stárek, kteří přejímají skladby Ivana Mládka.

Festival otvírá tradiční neworleanská paráda, tedy průvod kapel. Vychází v 16:05 od katedrály sv. Bartoloměje a přes Dřevěnou ulici a sadový okruh dorazí k Měšťanské besedě. Průvod se zopakuje i v neděli ve stejný čas. Oba dny začíná program v zahradě besedy v 17 hodin, součástí programu budou i krátká taneční vystoupení, a po skončení festivalového dne se pro nenasytné uskuteční v kavárně jam session.

V případě nepřízně počasí se program koná ve Velkém sále. V prodeji jsou vstupenky na jednotlivé dny i zvýhodněná dvoudenní. Program a další informace jsou na webu festivalu www.dixielandfestival.cz. 


Tisková zpráva - 11. července 2017

Letošní ročník bude dvoudenní

II. Mezinárodní dixielandový festival Plzeň se letos rozroste o druhý festivalový den. Kromě hlavního programu v pátek 11. srpna v Měšťanské besedě se uskuteční festivalový "Dixieland o páté" v neděli 13. srpna od 17 hodin v areálu Plzeňského Prazdroje u Formanky. Vystoupí tam The Dixie Hot Licks a tradjazzová kapela, která to do Plzně nemá daleko: Dixieland Band Zdice.

Jak páteční hlavní program, tak nedělní "ozvěna" budou přát i tanečníkům, kteří skvěle dokreslí správnou uvolněnou atmosféru hudby, jež právě před sto lety nabývala na obrovské popularitě a ne nadarmo se o "starém jazzu" mluví jako o "hot dance music"! 

Celkem se na festivalu vystřídá 6 dixielandových uskupení - 5 tuzemských a hlavní hvězda festivalu Dixie Company přijede z polské Poznaně.


Tisková zpráva - 2. května 2017

Festival tradičního jazzu v Plzni již podruhé

Loňský debutový Mezinárodní dixielandový festival Plzeň se zařadil mezi velmi úspěšné plzeňské akce roku, letos se festival dočká druhého ročníku.

Na stejném místě jako loni, tedy v krásných prostorách zahrady Měšťanské besedy v Plzni, se uskuteční v pátek 11. srpna velký svátek hudebního žánru, jež můžeme považovat za praotce populární hudby: dixielandu, též nazývaného jako tradiční jazz či neworleánský jazz. Tentokrát se na pódiu vystřídá 5 dixielandových kapel, z níž jedna je opět zahraniční.

"V Plzni jsme hostili již několik kapel z Polska, kde je se hraje jazz na opravdu skvělé úrovni. Je nám potěšením do Plzně pozvat ansámbl Dixie Company z Poznaně. Hrají spolu již čtvrt století a sklízí úspěchy po celé Evropě i v zámoří. Ještě jsem neměl možnost je slyšet naživo, ale jejich pověst je předchází, a o to více je důvod se na Dixie Company těšit", prozrazuje hlavní hvězdu Jindřich Jindřich, organizátor festivalu.

Na programu jsou pochopitelně i obě plzeňské kapely Jindřicha Jindřicha, jež staré formy jazzu již mnoho let oživují na festivalech v ČR a po celé Evropě. "Pochopitelně na této přehlídce vystoupíme jak s čistě tradjazzovou kapelou The Dixie Hot Licks, tak s Pilsner Jazz Bandem. Ten se profiluje spíše jako swingový band, ale velká část repertoáru je věnována právě dixielandu, přesněji řečeno revivalovému dixielandu. Za 9 let našeho působení jsme právě s Pilsner Jazz Bandem obrazili mnoho festivalů v sedmi evropských zemích a nechali se inspirovat krásnou atmosférou každého z nich. Loňský ročník festivalu se nám skvěle povedl a věřím, že jsme nastartovali v Plzni novou tradici."

Pořadatel vsadil na jistotu a i na letošní ročník pozval nejpopulárnější dixielandový soubor v České republice, miláčky publika a stálici největšího festivalu této hudby v Evropě (Drážďany), Brass Band Rakovník. "Pátou položkou na programu bude kapela s podobným názvem: J. J. Brass Band. Jedná se o marching-bandovou odnož výborné jazzové skupiny J. J. Jazzmen, skládá se z mladých i ostřílených muzikantů a vede jí bubeník Miloš Kejř, který je poslední dobou v New Orleans jako doma", uzavírá výčet kapel na programu Jindřich Jindřich.

Stejně jako loni, i letos zazní první jazzové tóny nikoliv v zahradě Měšťanské besedy, ale o několik set metrů dále, u katedrály Sv. Bartoloměje. Odkud v 16 hodin vyrazí tradiční neworleánský jazzový průvod všech kapel a za společného hraní známých melodií jako Bourbon Street Parade či When The Saints Go Marching In dopochoduje do Kopeckého sadů, kde se nachází dějiště festivalu. Tam začíná program v 17 hodin, vystoupí všech 5 kapel a po "policejní hodině" ve 22 hodin se muzikanti přesunou do kavárny na nefalšovanou neworleanskou jam session!

Vstupenky na II. Mezinárodní dixielandový festival Plzeň jsou v předprodeji za 180 Kč. 

II. Mezinárodní dixielandový festival Plzeň pořádá Pilsner Jazz Band z.s., zastoupený předsedou sdružení Jindřichem Jindřichem, ve spolupráci s Dominik centrem s.r.o., provozovatelem Měšťanské besedy. Festival se může konat díky štědré finanční podpoře magistrátu města Plzně, úřadu městského obvodu Plzeň 3, krajského úřadu Plzeňského kraje, Nadaci 700 let města Plzně a Nadaci Život umělce. Za tuto podporu organizátor srdečně děkuje.


Tisková zpráva - 2. září 2016

Ohlédnutí za 1. Mezinárodním dixielandovým festival Plzeň

Uprostřed prázdnin, 4. srpna 2016, se uskutečnil 1. Mezinárodní dixielandový festival Plzeň v zahradě Měšťanské besedy za účasti čtyř kapel z ČR a Lotyšska.

Ve spolupráci s Dominik centrem jej uspořádal Pilsner Jazz Band - plzeňský jazzový orchestr se zkušenostmi ze zahraničních pódií i pořádáním podobných akcí. Uspořádání festivalu byla však premiéra, o to větší radost měli organizátoři z opravdu povedeného první ročníku.

"Věřím, že jsme nastartovali tradici. Povedlo se vše, co se povést mělo - za bezproblémový průběh vděčíme pečlivé přípravě a spolupráci s Dominik centrem (Měšťanskou besedou), o perfektní atmosféru se postaraly čtyři skvělé kapely i tři stovky návštěvníků, a těžko říci, komu vděčíme za to počasí, ale lepší jsme si přát nemohli", hodnotí akci produkční festivalu Jindřich Jindřich.

Krátce po 16. hodině se všichni účinkující muzikanti zformovali u katedrály sv. Bartoloměje a zahájili průvod ve stylu neworleánské parády. V rytmech skladeb Bourbon Street Parade, Washington & Lee nebo When The Saints Go Marching In dopochodovali do Kopeckého sadů v doprovodu několika desítek (možná stovky) kolemjdoucích. V 17 hodin zahájili festival plzeňští The Dixie Hot Licks, následoval pořadatel akce Pilsner Jazz Band, a asi 300 návštěvníků bylo nadšeno i z rakovnického BrassBand.cz, jež je asi nejznámější českou dixielandovou kapelou. Zahraničním hostem byl skvělý lotyšský Sunny Groove Dixie Riga a zlatým hřebem byla společná jam-session, jež se z pódia přesunula přímo mezi diváky v rámci improvizované pochodové show.

První ročník Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň byl jednoznačně úspěšný a již nyní organizátoři pracují na tom, aby i ten druhý v roce 2017 byl neméně atraktivní.

Poděkování patří i subjektům, které se podílely na finanční podpoře: Magistrát města Plzně, Úřad městského obvodu Plzeň 3, a Nadace 700 let města Plzně.

Fotograf Milan Svoboda pořídil skvělou fotodokumentaci, kterou naleznete v sekci fotogalerie.


Tisková zpráva - 14. červen 2016

Neworleanský jazz míří do Plzně

Dixieland, chcete-li tradiční jazz či neworleánský jazz, se dočká svého velkého svátku i v Plzni. Vůbec první Mezinárodní dixielandový festival Plzeň se uskuteční ve čtvrtek 4. srpna 2016 v krásných prostorách zahrady Měšťanské besedy za účasti čtyř reprezentantů této hudby.

Ve spolupráci s Dominik centrem jej pořádá Pilsner Jazz Band - plzeňský jazzový orchestr s repertoárem převážně swingových a právě rovněž dixielandových skladeb.

"Za 8 let naší existence jsme se zúčastnili řady dixielandových festivalů v Čechách i v zahraničí. Zejména ty zahraniční - Švédsko, Švýcarsko, Německo, ale i takové Lotyšsko nebo Polsko - nás inspirovaly k uspořádání přehlídky kapel představující vzorek české dixielandové scény. Zároveň jsme chtěli oplatit loňské pozvání našim lotyšským přátelům, proto jsme jim zde zorganizovali turné a pozvali je na náš premiérový ročník festivalu. Z myšlenky Dixielandového festivalu Plzeň se stal Mezinárodní dixielandový festival Plzeň a do příštích let jsme tak na sebe trochu upletli bič v podobě závazku mít na programu aspoň jednu zahraniční kapelu či sólistu", prozradil záměry kapelník Pilsner Jazz Bandu a produkční festivalu Jindřich Jindřich.

Právě lotyšský Sunny Groove Dixie Riga je asi nejatraktivnější položkou na programu. Tento sextet v tradičním dixielandovém obsazení (trubka, klarinet, trombon, tuba, banjo, bicí) se skládá ze skvělých lotyšských hudebníků. Převážně symfonici a profesoři z akademie/konzervatoře našli před lety zalíbení v hudbě amerického jihu a prošlapávají tak dixielandu cestu zejména v pobaltských zemích.

Zatímco Lotyši budou ale i pro skalní fandy dixielandu velkou neznámou, na showmany z nedalekého Rakovníka se jistě již teď nemůžou dočkat. Pochopitelně se jedná o slavný BrassBand.cz - šestici skvělých muzikantů a hlavně neúnavných srandistů v námořnických uniformách. Ti nejen že věrně hrají skladby neworleanských ulic, ale dodávají skladbám humorné české texty. Jejich autorem je bubeník Pavel Sklenička, nesmírně sympatický majitel několika souprav historických bicích nástrojů dovezených ze samotného New Orleans. BrassBandi jsou miláčkem publika nejen v Česku, ale i v Drážďanech, kde se každoročně koná největší dixielandový festival v Evropě.

Kromě pořádajícího Pilsner Jazz Bandu, lotyšských hostů a rakovnických showmanů vystoupí ještě plzeňští The Dixie Hot Licks. Šestici instrumentalistů doplňuje půvabná zpěvačka Jana Golianová ve skladbách, jež dominovaly ulicím a barům amerických měst v desátých a dvacátých létech minulého století.

Samotný festival vypukne však několik set metrů od Měšťanské besedy, přímo u katedrály Sv. Bartoloměje v 16:15 pravým neworleanským hudebním průvodem. V melodiích slavných skladeb Bourbon Street Parade či When The Saints Go Marching In se všichni hudebníci s fanoušky přesunou do zahrady Měšťanské besedy, kde je program od 17 do 22 hodin.

Vstupenky na historicky první Mezinárodní dixielandový festival Plzeň jsou v předprodeji Plzeňské vstupenky za 180 Kč.

"Dixieland je hudba nesmírně veselá, spontánní, a líbivá snad každému uchu. Kdo jej zná, nenechá si festival ujít. A kdo jej nezná, ať se přijde přesvědčit - zamiluje si ho!", láká Jindřich Jindřich.